
Panasonic Electric Works
Product No:
AH14629
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 3A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.482
1.482
10
1.3946
13.946
25
1.33874
33.4685
50
1.28288
64.144
100
1.22702
122.702
250
0.976068
244.017
500
0.892392
446.196
1000
0.8645
864.5
5000
0.780843
3904.215
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | AH1 |
| Circuit | SPDT |
| Package | Box |
| Features | - |
| Pretravel | 0.083" (2.1mm) |
| Overtravel | 0.022" (0.55mm) |
| Actuator Type | Lever, Straight |
| Mounting Type | Through Hole |
| Release Force | 5.099gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | 500,000 Cycles |
| Operating Force | 50gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | - |
| Operating Position | 0.268" (6.8mm) |
| Base Product Number | AH146 |
| Differential Travel | 0.020" (0.5mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Current Rating (Amps) | 3A (AC), 2A (DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |