
Panasonic Electric Works
Product No:
AH16809-A
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.007
1.007
10
0.9538
9.538
25
0.9158
22.895
50
0.8778
43.89
100
0.839515
83.9515
250
0.667812
166.953
500
0.610584
305.292
1000
0.591508
591.508
5000
0.534261
2671.305
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | AH1 |
| Circuit | SPDT |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Pretravel | 0.020" (0.5mm) |
| Overtravel | 0.010" (0.25mm) |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Release Force | 10gf |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 30,000 Cycles |
| Mechanical Life | 1,000,000 Cycles |
| Operating Force | 74gf |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | - |
| Operating Position | 0.217" (5.5mm) |
| Base Product Number | AH16809 |
| Differential Travel | 0.005" (0.13mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Current Rating (Amps) | 1A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |