
Panasonic Electric Works
Product No:
AHES3195
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 35A 9V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
19.836
19.836
10
17.63295
176.3295
25
16.75078
418.7695
50
15.86937
793.4685
100
14.987675
1498.7675
250
13.665256
3416.314
450
12.783618
5752.6281
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | HE-S |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | Sealed - Flux Protection |
| Coil Current | 209 mA |
| Coil Voltage | 9VDC |
| Contact Form | DPST-NO (2 Form A) |
| Operate Time | 30 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | Class F |
| Coil Resistance | 43 Ohms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 277VAC - Nom |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | AHES31 |
| Must Operate Voltage | 6.3 VDC |
| Must Release Voltage | 0.45 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 55°C |
| Contact Rating (Current) | 35 A |