
Panasonic Electric Works
Product No:
AHES4192
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PST 35A 24V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
19.304
19.304
10
17.1627
171.627
25
16.30466
407.6165
50
15.44662
772.331
100
14.588485
1458.8485
250
13.301254
3325.3135
450
12.4431
5599.395
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | HE-S |
| Package | Tray |
| Features | Weld Detection NC Contact |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | Sealed - Flux Protection |
| Coil Current | 78 mA |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Form | 3PST-2NO/1NC (2 Form A, 1 Form B) |
| Operate Time | 30 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | Class F |
| Coil Resistance | 306 Ohms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 277VAC - Nom |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | AHES41 |
| Must Operate Voltage | 18 VDC |
| Must Release Voltage | 1.2 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 55°C |
| Contact Rating (Current) | 35 A |