
Littelfuse Inc.
Product No:
AHRF600-2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
PTC RESET FUSE 16V 6A RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9215
0.9215
5
0.8949
4.4745
10
0.8379
8.379
50
0.69331
34.6655
100
0.57779
57.779
250
0.56335
140.8375
500
0.476691
238.3455
1000
0.418912
418.912
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Type | Polymeric |
| Series | PolySwitch®, AHRF |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Lead Spacing | 0.200" (5.08mm) |
| Time to Trip | 6.5 s |
| Current - Max | 100 A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - Max | 16V |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | - |
| Thickness (Max) | - |
| Size / Dimension | 0.441" L x 0.118" W (11.20mm x 3.00mm) |
| Current - Trip (It) | 12 A |
| Height - Seated (Max) | 0.827" (21.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 6 A |
| Resistance - Initial (Ri) (Min) | 10 mOhms |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max) | 32 mOhms |