
Littelfuse Inc.
Product No:
AHRF800
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
PTC RESET FUSE 16V 8A RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.14
1.14
5
1.102
5.51
10
1.0317
10.317
50
0.85386
42.693
100
0.71155
71.155
250
0.693766
173.4415
500
0.587043
293.5215
1000
0.515888
515.888
5000
0.462517
2312.585
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Type | Polymeric |
| Series | PolySwitch®, AHRF |
| Package | Bag |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Lead Spacing | 0.199" (5.05mm) |
| Time to Trip | 8 s |
| Current - Max | 100 A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - Max | 16V |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | - |
| Thickness (Max) | - |
| Size / Dimension | 0.650" L x 0.118" W (16.50mm x 3.00mm) |
| Current - Trip (It) | 15 A |
| Height - Seated (Max) | 0.886" (22.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 8 A |
| Resistance - Initial (Ri) (Min) | 7.2 mOhms |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max) | 20 mOhms |