
Littelfuse Inc.
Product No:
AHRL350
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
PTC RESET FUSE 3.5A 16V RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.874
0.874
5
0.8455
4.2275
10
0.79135
7.9135
50
0.65474
32.737
100
0.545585
54.5585
250
0.531924
132.981
500
0.450091
225.0455
1000
0.395542
395.542
5000
0.354626
1773.13
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Type | Polymeric |
| Series | PolySwitch®, AHRL |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Lead Spacing | 0.199" (5.05mm) |
| Time to Trip | 4.5 s |
| Current - Max | 50 A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - Max | 16V |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | UL |
| Thickness (Max) | - |
| Size / Dimension | 0.331" L x 0.118" W (8.40mm x 3.00mm) |
| Current - Trip (It) | 7 A |
| Height - Seated (Max) | 0.488" (12.40mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 3.5 A |
| Resistance - Initial (Ri) (Min) | 18 mOhms |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max) | 32 mOhms |