
Littelfuse Inc.
Product No:
AHRL600
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
PTC RESET FUSE 6A 16V RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9785
0.9785
5
0.9481
4.7405
10
0.8873
8.873
50
0.73416
36.708
100
0.6118
61.18
250
0.596486
149.1215
500
0.504716
252.358
1000
0.443536
443.536
5000
0.397651
1988.255
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Type | Polymeric |
| Series | PolySwitch®, AHRL |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Lead Spacing | 0.199" (5.05mm) |
| Time to Trip | 6.5 s |
| Current - Max | 50 A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - Max | 16V |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | UL |
| Thickness (Max) | - |
| Size / Dimension | 0.344" L x 0.118" W (8.75mm x 3.00mm) |
| Current - Trip (It) | 13 A |
| Height - Seated (Max) | 0.630" (16.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 6 A |
| Resistance - Initial (Ri) (Min) | 9 mOhms |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max) | 14 mOhms |