
Littelfuse Inc.
Product No:
AHRL650
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
PTC RESET FUSE 6.5A 16V RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.045
1.045
5
1.0108
5.054
10
0.9462
9.462
50
0.7828
39.14
100
0.65227
65.227
250
0.635968
158.992
500
0.538118
269.059
1000
0.472891
472.891
5000
0.423976
2119.88
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Type | Polymeric |
| Series | PolySwitch®, AHRL |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Lead Spacing | 0.199" (5.05mm) |
| Time to Trip | 6.5 s |
| Current - Max | 50 A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - Max | 16V |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | UL |
| Thickness (Max) | - |
| Size / Dimension | 0.421" L x 0.118" W (10.70mm x 3.00mm) |
| Current - Trip (It) | 13 A |
| Height - Seated (Max) | 0.685" (17.40mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 6.5 A |
| Resistance - Initial (Ri) (Min) | 9.5 mOhms |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max) | 15 mOhms |