
Littelfuse Inc.
Product No:
AHRL900
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
PTC RESET FUSE 9A 16V RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.444
1.444
5
1.3965
6.9825
10
1.3072
13.072
50
1.08167
54.0835
100
0.90136
90.136
250
0.878826
219.7065
500
0.743622
371.811
1000
0.653486
653.486
5000
0.585884
2929.42
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Type | Polymeric |
| Series | PolySwitch®, AHRL |
| Package | Bulk |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Lead Spacing | 0.400" (10.15mm) |
| Time to Trip | 9 s |
| Current - Max | 100 A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - Max | 16V |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | UL |
| Thickness (Max) | - |
| Size / Dimension | 0.567" L x 0.142" W (14.40mm x 3.60mm) |
| Current - Trip (It) | 18 A |
| Height - Seated (Max) | 0.843" (21.40mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 9 A |
| Resistance - Initial (Ri) (Min) | 4.6 mOhms |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max) | 7.5 mOhms |