
Littelfuse Inc.
Product No:
AHS080-2018-2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
PTC RESET FUSE 16V 800MA 2SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7505
0.7505
5
0.7239
3.6195
10
0.7011
7.011
50
0.59014
29.507
100
0.489915
48.9915
250
0.445398
111.3495
500
0.378594
189.297
1000
0.334048
334.048
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Type | Polymeric |
| Series | PolySwitch®, AHS |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Lead Spacing | - |
| Time to Trip | 9 s |
| Current - Max | 70 A |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Voltage - Max | 16V |
| Package / Case | 2-SMD |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | - |
| Thickness (Max) | 0.060" (1.52mm) |
| Size / Dimension | 0.200" L x 0.180" W (5.08mm x 4.58mm) |
| Current - Trip (It) | 2 A |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 800 mA |
| Resistance - Initial (Ri) (Min) | 130 mOhms |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max) | 550 mOhms |