AK6-380C-12
Littelfuse Inc.
Product No:
AK6-380C-12
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 380VWM 520VC AXIAL
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Type Zener
Series AK6
Package Bulk
Applications General Purpose
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Product Status Active
Power - Peak Pulse -
Base Product Number AK6
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency 1400pF @ 10kHz
Supplier Device Package Axial
Voltage - Breakdown (Min) 401V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 520V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 380V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6000A (6kA) (8/20µs)