ALA2PF24
Panasonic Electric Works
Product No:
ALA2PF24
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V
User Guide
Mfr Panasonic Electric Works
Series ALA
Package Bulk
Features -
Coil Type Non Latching
Relay Type General Purpose
Seal Rating Sealed - Flux Protection
Coil Current 22.1 mA
Coil Voltage 24VDC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Operate Time 15 ms
Release Time 15 ms
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Coil Insulation -
Coil Resistance 1.09 kOhms
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage 277VAC - Max
Termination Style PC Pin
Base Product Number ALA2PF
Must Operate Voltage 18 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current) 5 A