
KEMET
Product No:
ALC80A103BB025
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.3935
6.3935
10
5.6829
56.829
50
4.9723
248.615
100
4.546035
454.6035
500
3.90678
1953.39
1000
3.622644
3622.644
2500
3.551613
8879.0325
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | ALC80 |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 335 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 6000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Base Product Number | ALC80A |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.66 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.54 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 119.9mOhm @ 100Hz |