ALDP1F12
Panasonic Electric Works
Product No:
ALDP1F12
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V
User Guide
Mfr Panasonic Electric Works
Series ALDP
Package Tube
Features -
Coil Type Non Latching
Relay Type General Purpose
Seal Rating -
Coil Current 16.7 mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Operate Time 10 ms
Release Time 10 ms
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Coil Insulation Class F
Coil Resistance 720 Ohms
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage 277VAC - Max
Termination Style PC Pin
Base Product Number ALDP1F
Must Operate Voltage 9 VDC
Must Release Voltage 0.6 VDC
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current) 5 A