ALDP1F24
Panasonic Electric Works
Product No:
ALDP1F24
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V
Series ALDP
Package Tube
Seal Rating -
Coil Current 8.3 mA
Coil Voltage 24VDC
Coil Insulation Class F
Coil Resistance 2.88 kOhms
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage 277VAC - Max
Termination Style PC Pin
Base Product Number ALDP1F
Must Operate Voltage 18 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current) 5 A