ALE1PB18
Panasonic Electric Works
Product No:
ALE1PB18
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V
User Guide
Mfr Panasonic Electric Works
Series ALE
Package Bulk
Features -
Coil Type Non Latching
Relay Type General Purpose
Seal Rating -
Coil Current 22.2 mA
Coil Voltage 18VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Operate Time 20 ms
Release Time 20 ms
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Coil Insulation Class B
Coil Resistance 810 Ohms
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage 277VAC - Max
Termination Style PC Pin
Base Product Number ALE1PB
Must Operate Voltage 13.5 VDC
Must Release Voltage 0.9 VDC
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current) 16 A