
Panasonic Electric Works
Product No:
ALF1P12
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 12V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.698
2.698
10
2.53175
25.3175
25
2.25036
56.259
50
2.13807
106.9035
100
2.025495
202.5495
250
1.80044
450.11
500
1.687922
843.961
1000
1.575385
1575.385
5000
1.519126
7595.63
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | ALF |
| Package | Box |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | - |
| Coil Current | 75 mA |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 20 ms |
| Release Time | 15 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | - |
| Coil Resistance | 160 Ohms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 250VAC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | ALF1P1 |
| Must Operate Voltage | 8.4 VDC |
| Must Release Voltage | 1.2 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 60°C |
| Contact Rating (Current) | 20 A |