
Panasonic Electric Works
Product No:
ALF1P24
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.382
3.382
10
3.17015
31.7015
25
2.81808
70.452
50
2.6771
133.855
100
2.53631
253.631
250
2.254464
563.616
500
2.11356
1056.78
1000
1.972656
1972.656
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | ALF |
| Package | Box |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | - |
| Coil Current | 37.5 mA |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 20 ms |
| Release Time | 15 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | - |
| Coil Resistance | 640 Ohms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 250VAC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | ALF1P2 |
| Must Operate Voltage | 16.8 VDC |
| Must Release Voltage | 2.4 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 60°C |
| Contact Rating (Current) | 20 A |