
Panasonic Electric Works
Product No:
ALF1T05
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 5V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.382
3.382
10
3.17015
31.7015
25
2.81808
70.452
50
2.6771
133.855
100
2.53631
253.631
250
2.254464
563.616
500
2.11356
1056.78
1000
1.972656
1972.656
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | ALF |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | - |
| Coil Current | 180 mA |
| Coil Voltage | 5VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 20 ms |
| Release Time | 15 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | - |
| Coil Resistance | 27.8 Ohms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 250VAC - Max |
| Termination Style | PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Base Product Number | ALF1T0 |
| Must Operate Voltage | 3.5 VDC |
| Must Release Voltage | 0.5 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 60°C |
| Contact Rating (Current) | 20 A |