
Panasonic Electric Works
Product No:
ALFG1PF181
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 25A 18V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.878
6.878
10
6.4505
64.505
25
5.7342
143.355
50
5.4473
272.365
100
5.16059
516.059
250
4.587208
1146.802
500
4.300498
2150.249
1000
4.013807
4013.807
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | ALFG |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | - |
| Coil Current | 78 mA |
| Coil Voltage | 18VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 20 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | Class F |
| Coil Resistance | 230 Ohms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 250VAC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | ALFG1P |
| Must Operate Voltage | 12.6 VDC |
| Must Release Voltage | 1.8 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 60°C |
| Contact Rating (Current) | 25 A |