
Panasonic Electric Works
Product No:
ALFG2PF09
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 31A 9V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.757
5.757
10
5.4017
54.017
25
4.8013
120.0325
50
4.56114
228.057
100
4.321075
432.1075
250
3.840926
960.2315
500
3.600861
1800.4305
1000
3.360806
3360.806
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | ALFG |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | - |
| Coil Current | 155 mA |
| Coil Voltage | 9VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 20 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | Class F |
| Coil Resistance | 58 Ohms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 250VAC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | ALFG2P |
| Must Operate Voltage | 6.3 VDC |
| Must Release Voltage | 0.9 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 60°C |
| Contact Rating (Current) | 31 A |