
Panasonic Electric Works
Product No:
ALQ1F12
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3585
1.3585
10
1.2768
12.768
25
1.13506
28.3765
50
1.07825
53.9125
100
1.021535
102.1535
250
0.908048
227.012
500
0.851295
425.6475
1000
0.794542
794.542
5000
0.766166
3830.83
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | ALQ |
| Package | Box |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | - |
| Coil Current | 33.3 mA |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Form | SPDT (1 Form C) |
| Operate Time | 20 ms |
| Release Time | 20 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | Class F |
| Coil Resistance | 360 Ohms |
| Contact Material | Silver Nickel (AgNi) |
| Switching Voltage | 250VAC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | ALQ1F |
| Must Operate Voltage | 9 VDC |
| Must Release Voltage | 0.6 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Contact Rating (Current) | 10 A |