
Panasonic Electric Works
Product No:
ALQ1F18
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 18V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.5175
2.5175
10
2.356
23.56
25
2.0938
52.345
50
1.9893
99.465
100
1.88461
188.461
250
1.675192
418.798
500
1.570502
785.251
1000
1.465793
1465.793
5000
1.413448
7067.24
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | ALQ |
| Package | Box |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | - |
| Coil Current | 22.2 mA |
| Coil Voltage | 18VDC |
| Contact Form | SPDT (1 Form C) |
| Operate Time | 20 ms |
| Release Time | 20 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | Class F |
| Coil Resistance | 810 Ohms |
| Contact Material | Silver Nickel (AgNi) |
| Switching Voltage | 250VAC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Must Operate Voltage | 13.5 VDC |
| Must Release Voltage | 0.9 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Contact Rating (Current) | 10 A |