
Panasonic Electric Works
Product No:
ALQ306
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 6V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.197
1.197
10
1.121
11.21
25
0.99674
24.9185
50
0.94696
47.348
100
0.897085
89.7085
250
0.797392
199.348
500
0.747555
373.7775
1000
0.697718
697.718
5000
0.6728
3364
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | ALQ |
| Package | Box |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | - |
| Coil Current | 33.3 mA |
| Coil Voltage | 6VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 20 ms |
| Release Time | 20 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | Class B |
| Coil Resistance | 180 Ohms |
| Contact Material | Silver Nickel (AgNi) |
| Switching Voltage | 250VAC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | ALQ30 |
| Must Operate Voltage | 4.5 VDC |
| Must Release Voltage | 0.3 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Contact Rating (Current) | 10 A |