
Panasonic Electric Works
Product No:
ALZ11B05
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 5V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.4415
2.4415
10
2.2895
22.895
25
2.03528
50.882
50
1.93344
96.672
100
1.83179
183.179
250
1.628224
407.056
500
1.52646
763.23
1000
1.424696
1424.696
5000
1.373814
6869.07
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | ALZ |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | Sealed - Flux Protection |
| Coil Current | 80 mA |
| Coil Voltage | 5VDC |
| Contact Form | SPDT (1 Form C) |
| Operate Time | 15 ms |
| Release Time | 5 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | Class B |
| Coil Resistance | 63 Ohms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 440VAC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | ALZ11B |
| Must Operate Voltage | 3.5 VDC |
| Must Release Voltage | 0.5 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Contact Rating (Current) | 16 A |