
Panasonic Electric Works
Product No:
ALZ12F48
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 48V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.3915
3.3915
10
3.1749
31.749
25
2.82226
70.5565
50
2.68128
134.064
100
2.540205
254.0205
250
2.257922
564.4805
500
2.116809
1058.4045
1000
1.975686
1975.686
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | ALZ |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | Sealed - Fully |
| Coil Current | 8.3 mA |
| Coil Voltage | 48VDC |
| Contact Form | SPDT (1 Form C) |
| Operate Time | 15 ms |
| Release Time | 5 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | Class F |
| Coil Resistance | 5.76 kOhms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 440VAC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | ALZ12F |
| Must Operate Voltage | 33.6 VDC |
| Must Release Voltage | 4.8 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Contact Rating (Current) | 16 A |