
Panasonic Electric Works
Product No:
ALZN5F12W
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.8215
2.8215
10
2.64195
26.4195
25
2.3484
58.71
40
2.231075
89.243
80
2.113512
169.08096
230
1.87873
432.1079
500
1.7613
880.65
1000
1.64388
1643.88
5000
1.58517
7925.85
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | ALZN |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | Sealed - Flux Protection |
| Coil Current | 33.3 mA |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 15 ms |
| Release Time | 5 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | Class F |
| Coil Resistance | 360 Ohms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 440VAC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | ALZN5F |
| Must Operate Voltage | 8.4 VDC |
| Must Release Voltage | 1.2 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Contact Rating (Current) | 16 A |