
Panasonic Electric Works
Product No:
ALZN5F18W
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.9355
2.9355
10
2.75215
27.5215
25
2.44644
61.161
40
2.323938
92.95752
80
2.201625
176.13
230
1.957
450.11
500
1.834678
917.339
1000
1.712375
1712.375
5000
1.651214
8256.07
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Panasonic Electric Works |
| Series | ALZN |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Seal Rating | Sealed - Flux Protection |
| Coil Current | 22.2 mA |
| Coil Voltage | 18VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 15 ms |
| Release Time | 5 ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Coil Insulation | Class F |
| Coil Resistance | 810 Ohms |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Switching Voltage | 440VAC - Max |
| Termination Style | PC Pin |
| Base Product Number | ALZN5F |
| Must Operate Voltage | 12.6 VDC |
| Must Release Voltage | 1.8 VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Contact Rating (Current) | 16 A |