
aimtec
Product No:
AM15E-1215SZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER 15V 15W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
15.656
15.656
5
15.5002
77.501
10
15.34535
153.4535
15
15.1924
227.886
25
15.0404
376.01
50
14.8903
744.515
100
14.74115
1474.115
230
14.5939
3356.597
440
14.4476
6356.944
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | aimtec |
| Type | Isolated Module |
| Series | AM15E-Z (15W) |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Efficiency | 85% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 15 W |
| Package / Case | - |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cULus, cURus |
| Control Features | - |
| Size / Dimension | 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Base Product Number | AM15E |
| Voltage - Isolation | 1.5 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 9V |
| Current - Output (Max) | 1A |
| Supplier Device Package | - |