
aimtec
Product No:
AM1DC-0512SH60Z
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
DC DC CONVERTER 12V 1W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.2295
7.2295
5
7.1915
35.9575
10
7.144
71.44
20
7.0585
141.17
40
6.8875
275.5
80
6.5455
523.64
160
6.1275
980.4
320
6.0705
1942.56
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | aimtec |
| Type | Isolated Module |
| Series | AM1DC-Z (1W) |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Efficiency | 76% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 1 W |
| Package / Case | 7-SIP Module |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE |
| Control Features | - |
| Size / Dimension | 0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Base Product Number | AM1DC |
| Voltage - Isolation | 6 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 83.3mA |
| Supplier Device Package | - |