
aimtec
Product No:
AM1DR-0512SZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
DC DC CONVERTER 12V 1W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.7705
11.7705
5
11.5444
57.722
10
11.3164
113.164
15
11.095364
166.43046
25
10.8775
271.9375
50
10.66375
533.1875
100
10.45475
1045.475
250
10.24955
2562.3875
500
10.0491
5024.55
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | aimtec |
| Type | Isolated Module |
| Series | AM1DR-Z (1W) |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Efficiency | 70% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 1 W |
| Package / Case | 7-SIP Module |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE |
| Control Features | - |
| Size / Dimension | 0.76" L x 0.28" W x 0.39" H (19.5mm x 7.2mm x 10.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Base Product Number | AM1DR |
| Voltage - Isolation | 1 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 84mA |
| Supplier Device Package | - |