
aimtec
Product No:
AM1DS-0509DH30JZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
DC DC CONVERTER +/-9V 1W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.9305
4.9305
5
4.4213
22.1065
10
4.3111
43.111
15
4.268036
64.02054
25
4.18228
104.557
50
4.09887
204.9435
75
3.914256
293.5692
100
3.449925
344.9925
200
3.34647
669.294
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | aimtec |
| Type | Isolated Module |
| Series | AM1DS-JZ (1W) |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Efficiency | 83% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 1 W |
| Package / Case | 7-SIP Module |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cULus, cURus |
| Control Features | - |
| Size / Dimension | 0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.7mm x 6.0mm x 10.2mm) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Output 1 | -9 ~ 9V |
| Voltage - Output 2 | -9V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Base Product Number | AM1DS |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 56mA, 56mA |
| Supplier Device Package | - |