
aimtec
Product No:
AM1G-1209DZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
DC DC CONVERTER +/-9V 1W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.3
13.3
5
12.901
64.505
10
12.502
125.02
20
11.97
239.4
40
11.3715
454.86
80
11.172
893.76
160
10.83683
1733.8928
320
10.511722
3363.75104
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | aimtec |
| Type | Isolated Module |
| Series | AM1G-Z (1W) |
| Package | Tube |
| Features | Remote On/Off |
| Efficiency | 76% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 1 W |
| Package / Case | 8-SIP Module |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus, UL |
| Control Features | - |
| Size / Dimension | 0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.9mm x 9.2mm x 11.2mm) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Output 1 | -9 ~ 9V |
| Voltage - Output 2 | -9V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Base Product Number | AM1G |
| Voltage - Isolation | 1 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 9V |
| Current - Output (Max) | 56mA, 56mA |
| Supplier Device Package | - |