
aimtec
Product No:
AM1LS-0503SH30VZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.781
3.781
5
3.705
18.525
10
3.629
36.29
15
3.553
53.295
25
3.4865
87.1625
50
3.42
171
100
3.344
334.4
250
3.2775
819.375
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | aimtec |
| Type | Isolated Module |
| Series | AM1LS-VZ (1W) |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Efficiency | 74% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Power (Watts) | 1 W |
| Package / Case | SMD |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | - |
| Control Features | - |
| Size / Dimension | 0.60" L x 0.44" W x 0.28" H (15.2mm x 11.4mm x 7.3mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Base Product Number | AM1LS |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 303mA |
| Supplier Device Package | - |