
aimtec
Product No:
AM1LS-0509DJZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
1W DC/DC Converter
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.2155
5.2155
10
5.1471
51.471
15
4.992564
74.88846
25
4.84272
121.068
50
4.74582
237.291
100
4.650915
465.0915
200
4.557958
911.5916
500
4.375624
2187.812
1000
4.069325
4069.325
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | aimtec |
| Type | Isolated Module |
| Series | * |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Efficiency | 83% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Power (Watts) | 1 W |
| Package / Case | SMD |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus |
| Standard Number | 62368-1 |
| Control Features | - |
| Size / Dimension | 0.60" L x 0.33" W x 0.29" H (15.2mm x 8.5mm x 7.3mm) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Output 1 | -9 ~ 9V |
| Voltage - Output 2 | -9V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 1.5 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 56mA, 56mA |
| Supplier Device Package | - |