
aimtec
Product No:
AM2D-2407SH40Z
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
DC DC CONVERTER 7.2V 2W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.3435
7.3435
5
7.1953
35.9765
10
7.04995
70.4995
15
6.909664
103.64496
25
6.77084
169.271
50
6.63575
331.7875
100
6.50275
650.275
230
6.3726
1465.698
440
6.2453
2747.932
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | aimtec |
| Type | Isolated Module |
| Series | AM2D-Z (2W) |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Efficiency | 80% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 2 W |
| Package / Case | 7-SIP Module |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE |
| Control Features | - |
| Size / Dimension | 0.77" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 7.2V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Base Product Number | AM2D |
| Voltage - Isolation | 4 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 26.4V |
| Voltage - Input (Min) | 21.6V |
| Current - Output (Max) | 278mA |
| Supplier Device Package | - |