
aimtec
Product No:
AM2DM-1212SH60-NZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
DC DC CONVERTER 12V 2W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.346
6.346
5
6.251
31.255
10
6.1655
61.655
15
6.099
91.485
25
5.985
149.625
50
5.8045
290.225
100
5.6145
561.45
250
5.434
1358.5
500
5.073
2536.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | aimtec |
| Type | Isolated Module |
| Series | AM2DM-NZ (2W) |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Efficiency | 80% |
| Applications | Medical |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 2 W |
| Package / Case | 7-SIP Module |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, cURus |
| Control Features | - |
| Size / Dimension | 0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Base Product Number | AM2DM |
| Voltage - Isolation | 6 kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 13.2V |
| Voltage - Input (Min) | 10.8V |
| Current - Output (Max) | 167mA |
| Supplier Device Package | - |