AM30E-2412DZ-K
aimtec
Product No:
AM30E-2412DZ-K
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 30W
User Guide
Mfr aimtec
Type Isolated Module
Series AM30E-Z (30W)
Package Tube
Features Adjustable Output, Heat Sink, Remote On/Off
Efficiency 91%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 30 W
Package / Case -
Product Status Active
Approval Agency CE
Control Features -
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.64" H (50.8mm x 25.4mm x 16.4mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 -12 ~ 12V
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM30E
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 1.25A, 1.25A