AM30E-2415DZ
aimtec
Product No:
AM30E-2415DZ
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 30W
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Type Isolated Module
Series AM30E-Z (30W)
Package Tube
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Efficiency 91%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 30 W
Control Features -
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 -15 ~ 15V
Voltage - Output 2 -15V
Base Product Number AM30E
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 18V
Current - Output (Max) 1A, 1A