AM30E-4812SZ
aimtec
Product No:
AM30E-4812SZ
Description:
DC DC CONVERTER 12V 30W
Type Isolated Module
Series AM30E-Z (30W)
Package Tube
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Efficiency 91%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 30 W
Control Features -
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Base Product Number AM30E
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 36V
Current - Output (Max) 2.5A