AM30EW-2405DZ-K
aimtec
Product No:
AM30EW-2405DZ-K
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 30W
Type Isolated Module
Series AM30EW-Z (30W)
Package Tube
Features Remote On/Off
Efficiency 88%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 30 W
Control Features -
Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.64" H (50.8mm x 25.4mm x 16.4mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 -5 ~ 5V
Voltage - Output 2 -5V
Base Product Number AM30E
Voltage - Isolation 1.6 kV
Operating Temperature -40°C ~ 75°C
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 3A, 3A