Home / DC DC Converters / AM30SBO-4824SNZ-B
AM30SBO-4824SNZ-B
aimtec
Product No:
AM30SBO-4824SNZ-B
Description:
30W DC/DC CONVERTER
Type Isolated Module
Series AM30SBO-NZ (30W)
Package Case
Efficiency 90%
Applications Industrial
Mounting Type Surface Mount
Power (Watts) 30 W
Package / Case Sixteenth Brick
Product Status Active
Size / Dimension 0.90" L x 0.36" W x 1.30" H (22.9mm x 9.1mm x 33.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Input (Min) 36V
Current - Output (Max) 1.25A