AM3F-2415SH52Z
aimtec
Product No:
AM3F-2415SH52Z
Description:
DC DC CONVERTER 15V 3W
Type Isolated Module
Series AM3F-Z (3W)
Package Tube
Features -
Efficiency 71%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 3 W
Package / Case 12-SIP Module
Product Status Active
Approval Agency CE
Control Features -
Size / Dimension 1.26" L x 0.32" W x 0.57" H (32.0mm x 8.0mm x 14.5mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 15V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM3F
Voltage - Isolation 5.2 kV
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 26.4V
Voltage - Input (Min) 21.6V
Current - Output (Max) 200mA