Home / DC DC Converters / AM3GU-1205DH30JZ
AM3GU-1205DH30JZ
aimtec
Product No:
AM3GU-1205DH30JZ
Description:
30W AC/DC CONVERTER
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 106
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Type Isolated Module
Series AM3GU-JZ
Package Tape & Box (TB)
Features -
Efficiency 77%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 3 W
Package / Case 8-SIP Module, 7 Leads
Product Status Active
Approval Agency -
Standard Number 62368-1
Control Features -
Size / Dimension 0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -5V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Input (Min) 4.5V
Current - Output (Max) 300mA, 300mA