Home / DC DC Converters / AM3N-1203DH30-RZ
AM3N-1203DH30-RZ
aimtec
Product No:
AM3N-1203DH30-RZ
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER +/-3.3V 2.6W
User Guide
Mfr aimtec
Type Isolated Module
Series AM3N-D-RZ (3W)
Package Tube
Features -
Efficiency 64%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 3 W
Package / Case 24-DIP Module
Product Status Active
Approval Agency CE
Control Features -
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 -3.3 ~ 3.3V
Voltage - Output 2 -3.3V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM3N
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 13.2V
Voltage - Input (Min) 10.8V
Current - Output (Max) 400mA, 400mA