Home / DC DC Converters / AM40EW-11003SH30-NZ-K
AM40EW-11003SH30-NZ-K
aimtec
Product No:
AM40EW-11003SH30-NZ-K
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 33W
Type Isolated Module
Series AM40EW-NZ (40W)
Package Tube
Features Heat Sink, Remote On/Off
Efficiency 85%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 40 W
Control Features -
Size / Dimension 2.02" L x 1.03" W x 0.65" H (51.4mm x 26.2mm x 16.5mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Base Product Number AM40E
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Input (Min) 40V
Current - Output (Max) 10A