AM40W-80012S-NZ
aimtec
Product No:
AM40W-80012S-NZ
Manufacturer:
aimtec
Description:
DC DC CONVERTER 12V 40W
User Guide
Mfr aimtec
Type Isolated Module
Series AM40W-NZ (40W)
Package Box
Features -
Efficiency 76%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 40 W
Package / Case -
Product Status Active
Approval Agency cCSAus, CE
Control Features -
Size / Dimension 3.50" L x 2.50" W x 0.98" H (89.0mm x 63.5mm x 25.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM40W
Voltage - Isolation 4 kV
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Voltage - Input (Max) 1500V
Voltage - Input (Min) 200V
Current - Output (Max) 3.33A