AM4T-1207DH35Z
aimtec
Product No:
AM4T-1207DH35Z
Description:
DC DC CONVERTER +/-7.2V 4W
Type Isolated Module
Series AM4T-Z (4W)
Package Tube
Features -
Efficiency 80%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 4 W
Control Features -
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Voltage - Output 1 -7.2 ~ 7.2V
Voltage - Output 2 -7.2V
Base Product Number AM4T
Voltage - Isolation 3.5 kV
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Input (Min) 9V
Current - Output (Max) 277mA, 277mA