Home / DC DC Converters / AM50QB-11024S-NZ-192
AM50QB-11024S-NZ-192
aimtec
Product No:
AM50QB-11024S-NZ-192
Manufacturer:
aimtec
Package:
Quarter Brick
Batch:
Datasheet:
Description:
DC DC CONVERTER 24V 50W
Type Isolated Module
Series AM50QB-NZ (50W)
Package Box
Features Remote On/Off, Remote Sense
Efficiency 90%
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 50 W
Package / Case Quarter Brick
Product Status Active
Approval Agency CE
Control Features -
Size / Dimension 2.43" L x 1.54" W x 0.50" H (61.8mm x 39.2mm x 12.7mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 4 -
Base Product Number AM50QB
Voltage - Isolation 3 kV
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Input (Min) 66V
Current - Output (Max) 2.083A